Liderul nord-coreean Kim Jong Un a declarat că programul de înarmare nucleară a forțelor navale ale țării avansează conform planului, anunțând totodată dezvoltarea unei noi generații de nave militare de mari dimensiuni, relatează CNN.
Potrivit agenției oficiale KCNA, Kim Jong Un a făcut aceste afirmații marți, în portul Nampo, cu ocazia ceremoniei de intrare în serviciu a distrugătorului Choe Hyon, una dintre cele două nave de război de 5.000 de tone lansate de Phenian în ultimul an.
- articolul continuă mai jos -
Liderul de la Phenian a subliniat că procesul de dotare a marinei cu arme nucleare reprezintă o prioritate strategică pentru regim și că acesta se desfășoară fără modificări de direcție.
„Programul de echipare a marinei cu arme nucleare își urmează cursul conform planului stabilit”, a declarat Kim, adăugând că această strategie va permite Coreei de Nord să își mențină forța nucleară într-o stare permanentă de pregătire pentru diferite tipuri de operațiuni.











