BEZ MEĐUNARODNOG prava i snažnih multilateralnih sustava manje države postati će samo promatrači, što Hrvatska ne želi biti, poručio je u utorak premijer Andrej Plenković u Torontu.

"Vjerujemo da u međunarodnim odnosima za zemlje naše veličine postoje dva najbolja prijatelja. Jedan je oslanjanje na međunarodno pravo, a drugi na ojačane međunarodne, multilateralne sustave i poboljšano svjetsko upravljanje. Bez njih će manje zemlje postati tek promatrači, što mi ne želimo biti", kazao je Plenković.

Međunarodni sustav postaje sve fragmentiraniji, ali istovremeno ga u sve većoj mjeri oblikuju mreže koje povezuju ljude, društva i zemlje diljem kontinenata, rekao je premijer u sklopu svog predavanja na visokoj školi za svjetsku i javnu politiku Munk u Torontu.

"U takvom okruženju otpornost više nije tek cilj javnih politika, ona je strateška nužnost. Isto tako, na povezanost se više ne gleda isključivo kao na pokretač gospodarskog rasta. Infrastruktura, transportni koridori, digitalne mreže i energetska međupovezanost postale su ključne komponente nacionalne i kolektivne sigurnosti", ustvrdio je.

Stoga Hrvatska već sada ulaže u svoje mlade naraštaje izdvajanjem pet posto BDP-a za obrazovanje jer bez "solidnog obrazovanja manje zemlje jednostavno nemaju šanse u današnjem kompetitivnom svijetu", pojasnio je Plenković.