25 százalékkal csökkent a tavaly júniusi átlaghoz képest az orosz üzemanyag-termelés – írja a Reuters iparági forrásokra hivatkozva.Az orosz miniszterelnök-helyettes, Alekszandr Novak kedden arról beszélt, hogy a kormány mérlegeli a dízel exportjának betiltását (korábban már született hasonló döntés a benzin és a repülőgép-üzemanyag kiviteléről), miközben az orosz lapok már arról írnak, hogy a Kremlben már felmerült az üzemanyagimport gondolata.Ez azért is fontos, mert a múlt héten, akkor még iparági értesülések alapján mi is beszámoltunk arról, hogy Moszkva importra kényszerülhet a rendszeres ukrán dróntámadások miatt, amelyek rendre az olajfinomítókat célozzák, így hiába Oroszország a világ harmadik legnagyobb olajtermelő hatalma, ha nem tudnak belőle üzemanyagot készíteni.Oroszországban is felütötte a fejét az üzemanyaghiány, ami természetesen együtt jár az áremelkedéssel is. Ennek megfelelően az importüzemanyagra is árstopot vezethetnek be.A krími Szevasztopolban, az orosz Fekete-tengeri Flotta központjában korlátozták a tömegközlekedést, és rövidítették a boltok, kávézók nyitvatartási idejét, valamint a közvilágítás fényerejét is csökkentették.A vologdai kormányzó, Georgij Filimonov a Vedomoszty beszámolója szerint arról beszélt, hogy a Lukoil országszerte csökkentette a megvásárolható üzemanyag mennyiségét. A kiskutaknál Benzinből 30 litert, dízelből 60 litert lehet maximum vásárolni, és csakis járműbe lehet tölteni. A nagy, sztrádai kutak esetében a benzinlimit szintén 30 liter, míg a dízel esetében 200 liternél nem vásárolhat többet egy fogyasztó.Filimonov ugyanakkor közölte, hogy nincs benzinhiány a régióban.