Un scandal inedit a izbucnit marți în județul Olt, după ce primarul municipiului reședință de județ, liberalul Mario De Mezzo, a postat pe contul său de Facebook un clip în care îl acuză pe primarul PSD din Corabia, Iulică Oane, că fură apă din rețeaua publică, deservită de o companie în care ambele localități sunt acționare.
- articolul continuă mai jos -
Primarul din Slatina susține că angajații Companiei de Apă Olt – punctul de lucru Corabia au efectuat luni un control de rutină și au descoperit două branșamente ilegale la rețeaua de apă, care alimentau un bloc de locuințe sociale, sala de sport a orașului și instalația de irigare a parcului.
Conform lui Mario De Mezzo, a fost sesizată Poliția din Corabia, care a demontat by-pass-ul montat ilegal și ar fi întocmit un dosar penal.
Primarul din Slatina susține că, din verificările efectuate până acum, instalația ilegală ar fi fost montată acum 10 ani, când s-au făcut branșamentele, răstimp în care Primăria Corabia nu a plătit niciun leu pentru alimentarea cu apă a celor trei obiective.










