Volt már olyan érzésed, hogy bár a munkahelyeden tisztességesen megfizettek, a cég növekedését és teljesítményét látva arra gondoltál, milyen jó lenne tulajdonosnak is lenni benne? Már egy kis részesedéssel is komoly vagyont lehetne építeni. Összegyűjtöttünk néhány részvénysztorit, amikről generációk beszélnek.

Nagy Bertalan – Concorde

A globális részvénypiac nem véletlenül számít vonzó befektetésnek. A világ legnagyobb vállalataiban szerezhetünk részesedést, együtt örülhetünk, ha szépen nő a cég értéke, és akár osztalékot is kaphatunk a nyereség után. Persze a tőzsde nem biztos pénzkereset, együtt sírunk és együtt nevetünk a piacokkal. Mégis, a tőzsde lehetőséget ad a kisbefektetőknek is, hogy olyan globális sztorikba fektessenek, mely akár csak 100 éve is teljesen elképzelhetetlen lett volna. Ha hosszú távon szeretnénk megőrizni megtakarításaink reálértékét, vagyis infláció feletti hozamot szeretnénk elérni, akkor a részvények szinte elengedhetetlen elemei lesznek a portfóliónknak.Az amerikai befektetők ezt régóta tudják, ezért megtakarításaik jelentős részét részvényekben tartják. Magyarországon a befektetők hagyományosan óvatosabbak, a közvetlen részvénybefektetések aránya továbbra is 10 százalék alatt marad a megtakarításokon belül, és a befektetési alapokat is figyelembe véve jellemzően 20 százalék alatt van a részvényjellegű eszközök súlya. Az osztalékfizető részvények előnyeiről az előző hírlevélben már részletesen írtam, ezért most inkább a növekedési részvényekre, vagy más néven a sztoripapírokra koncentrálok.Vannak, akik még nem jöttek el hozzánkA Budapesti Értéktőzsde legismertebb sikertörténete egyértelműen az OTP. A bankot 1995 nyarán vezették be a tőzsdére, amikor még gyakorlatilag egyeduralkodó szereplő volt a hazai lakossági bankpiacon. A bevezetési ár nagyjából 1200 forint körül alakult. Az OTP mára a BUX legnagyobb súlyú komponensévé vált. Nemcsak a hazai, hanem a külföldi befektetők is kedvelik, hiszen európai összehasonlításban is likvid részvényről van szó, a nagy intézményi befektetők is könnyen be tudják illeszteni a portfóliójukba.Bár sokak fejében ma is elsősorban magyar bankként él, ez már régen nem fedi a valóságot. A bankfelvásárlások révén az OTP mára regionális szereplővé vált, bevételeinek közel 70 százaléka külföldről érkezik. A kezdeti piaci dominanciából fokozatosan egy stabilan nyereséges, regionálisan növekvő pénzügyi csoport épült fel. Ez a fejlődés eredményezte azt a rendkívül magas hosszú távú hozamot, amely az OTP-t nemcsak Magyarországon, hanem a teljes régióban kiemelkedő befektetési sikertörténetté tette. Perszeaz OTP árfolyama sem egyenes vonalban jutott el a mai szintekre. Még a legerősebb idegzetű befektetőket is próbára tehette az 1998-as orosz válság, amikor a részvény árfolyama több mint 90 százalékot esett.A 2008-as pénzügyi válság során 2009 márciusára ismét tizedére zuhant az árfolyam. Bár ezt követően jelentős emelkedés következett, a részvény évekig nem tudott visszatérni a korábbi csúcsok közelébe. A Covid-járvány idején a globális részvénypiacok ismét komoly esést szenvedtek el. Az OTP árfolyama több, mint 50 százalékkal esett vissza. A járvány előtt már a 20 000 forintos szintet közelítette, majd rövid idő alatt ismét 8000 forint környékére zuhant. A 2022-es orosz-ukrán háború szintén jelentős bizonytalanságot okozott, hiszen a bank közvetlen régiós kitettséggel rendelkezik.