O delegaţie a guvernului taliban din Afganistan a plecat marţi la Bruxelles pentru a se întâlni cu reprezentanţi ai Uniunii Europene, în ceea ce ar fi prima întâlnire găzduită de UE cu reprezentanţi talibani de la preluarea puterii de către aceştia în 2021, dacă va fi confirmată oficial de Bruxelles, transmite EFE, citată de Agerpres.

- articolul continuă mai jos -

„Delegaţia a plecat şi va avea întâlniri astăzi la Bruxelles. Se va întâlni cu câţiva reprezentanţi ai Uniunii Europene”, a spus sursa, care a precizat că grupul este condus de Abdul Qahar Balkhi, purtător de cuvânt şi director de relaţii publice al Ministerului de Externe, şi include oficiali din mai multe departamente.

Potrivit sursei, discuţiile vor aborda „mai multe chestiuni importante, inclusiv problema refugiaţilor”.

Reprezentanţi ai Uniunii Europene şi ai talibanilor s-au întâlnit anterior în diverse locuri. Totuşi, acesta ar fi prima dată când UE primeşte delegaţi ai guvernului taliban pe teritoriu european.