Ludovic Orban a transmis, printr-un mesaj publicat pe Facebook luni dimineață că desemnarea lui Grindeanu ca premier, de către Nicușor Dan, ar fi ”o nouă greșeală” a președintelui și că acest lucru trebuia să se întâmple imediat după moțiunea de cenzură. Orban l-a numit pe Grindeanu un lider politic ”aproape de faliment” care nu mai este dorit nici de colegii din PSD, spune Orban:

- articolul continuă mai jos -

”Atât guvernul Tomac cât și guvernul Veștea au fost, de fapt, guverne PSD. Și ambele au eșuat. Tomac și-a depus mandatul și guvernul Veștea a fost respins de parlament. Adică, PSD este cel care a eșuat de două ori în tentativa de a obține majoritate pentru două propuneri de prim-ministru asumate și susținute doar de PSD. Deci, PSD nu are cum să mai primească și a treia oară mandat de la președinte, după ce s-a văzut clar că nu poate obține majoritate în Parlament. În plus, Grindeanu este un lider politic aproape de faliment, care nu are susținere publică, având o cotă de încredere aproape de … genunchiul broaștei. Nici în PSD, Grindeanu nu mai este dorit și susținut. Iar acțiunile lui Grindeanu din ultimele luni l-au transformat într-un lider nefrecventabil pentru toate celălalte partide politice din Parlament”.