AMERIČKI predsjednik Donald Trump razgovarao je s novinarima u Bijeloj kući uoči predstojećeg sastanka s glavnim tajnikom NATO-a Markom Rutteom. Novinari su Trumpa pitali o najavljenoj reviziji američke vojne prisutnosti u članicama NATO-a, koju provodi ministar obrane Pete Hegseth, te planira li Washington povlačenje svojih snaga iz Europe.
"Mi smo bili sjajna članica NATO-a, na mnogo načina jedina prava, svakako dominantna članica. Platili smo bilijune dolara tijekom godina, ne milijarde, nego bilijune dolara kako bismo zaštitili Europu. Kada smo mi htjeli nešto znati - a meni zapravo nije trebala nikakva pomoć, više me zanimalo iz znatiželje - rekao sam Peteu: 'Hajde da vidimo hoće li se oni doista pojaviti'. I tako smo ih tražili da dođu, a njih nije bilo tamo za nas. Glupo je što nisu bili", izjavio je Trump.
"Starmer nije bio Winston Churchill"
Trump se u svom istupu posebno obrušio na dosadašnjeg britanskog premijera Keira Starmera, koji je upravo jučer podnio ostavku, optuživši ga za potpunu pasivnost i izbjegavanje savezničkih obveza.
Tekst se nastavlja ispod oglasa








