PRVA velika anketa provedena nakon što je njegova administracija potpisala memorandum o razumijevanju s Iranom donosi podatak koji na prvu zvuči kao dobra vijest za predsjednika: Amerikanci se u ogromnoj većini slažu da treba okončati rat, umjesto da pritišće Teheran radi dodatnih ustupaka.

Međutim, građani ne podupiru ovaj potez zato što im se sam sporazum zapravo sviđa, već zato što smatraju da je rat ispao potpuni fijasko i samo žele da sve što prije završi. Nova anketa koju su proveli CBS News i YouGov pokazuje da to što su Amerikanci napokon ugledali ciljnu ravninu - koliko god ona još bila klimava - nije ni za mrvicu popravilo njihov stav o samom ratu.

Dok administracija ulazi u novu fazu ovog procesa, vrijedi provjeriti kako točno stoji politički omjer snaga i kako bi to moglo utjecati na sve što slijedi.

Amerikanci smatraju da je sporazum loš

Anketa pokazuje da čak 78 posto Amerikanaca želi kraj rata odmah, dok tek 22 posto smatra da treba ustrajati i "nastaviti borbu dok Iran ne pristane na veće ustupke". Najmanje jedan Trumpov politički savjetnik već je u nedjelju slavio ovaj podatak, tvrdeći kako on dokazuje da su američki građani stali na stranu Trumpa i potpredsjednika JD-ja Vancea oko pakta s Iranom.