„Dosť bolo klamstiev o tom, že ľudia dnes hromadne utekajú zo Slovenska! Fakty hovoria opak!“ Minister financií Ladislav Kamenický zo Smeru takto nazval začiatkom júna príspevok na svojej sociálnej sieti.
Článok pokračuje pod video reklamou
Poukazoval v ňom na predbežné údaje o počte ľudí, ktorí v roku 2024 prišli a odišli zo Slovenska. Údaje sú súčasťou väčšieho komentára, na ktorom aktuálne pracuje Inštitút finančnej politiky pri ministerstve financií a zverejniť ho chce približne o mesiac.Minister Kamenický zdôvodňoval návraty tým, že Slovensko má nízku nezamestnanosť a najmä dostatok voľných pracovných miest. Rozhodovanie ľudí podľa neho ovplyvnila aj bezpečnosť krajiny. „Na Slovensku sa na rozdiel od mnohých krajín môžete pokojne a takmer bez strachu prejsť v noci po ulici,“ dodal minister financií vo svojom statuse.Návrat Slovákov je podľa analytika Slovenskej sporiteľne Mariána Kočiša dobrým signálom, no netreba nutne čakať, že zostaneme už iba v pluse. „Na problematiku sa tiež treba pozerať zo širšieho uhla pohľadu,“ dodáva. Pod výsledok sa viac ako úspešná snaha vlády o prilákanie ľudí zo zahraničia podpísala demografia. Problémom je tiež, že sa zo Slovenska zrýchľuje odliv najlepších mozgov. Denník SME oslovil viacero ľudí s otázkou, prečo sa na Slovensko vrátili. Nikto z respondentov nespomína napríklad nízku nezamestnanosť ako hlavný dôvod.






