JD Vance közölte, hogy Irán beleegyezett a nukleáris ellenőrök visszaengedésébe az országba – ami a nemzetközi közösség egyik kulcsfontosságú követelése –, és a Nemzetközi Atomenergia-ügynökséggel (NAÜ) való egyeztetésekre „akár már a mai nap folyamán” sor kerülhet.

Az amerikai alelnök elmondta, hogy jelentős előrelépés történt az USA és Irán közötti tárgyalások első fordulója után, amelyek célja a háborút lezáró végső megállapodás elérése. Vance közölte, hogy a küldöttségek tárgyaltak a Hormuzi-szoros újbóli megnyitásáról és a regionális tűzszünetet szolgáló konfliktuskezelésről is.

Fotó:

NATHAN HOWARD/AFP

A közvetítő Katar és Pakisztán hétfőn korábban kiadott közös közleményében közzétette, hogy a tárgyalások első fordulója után az USA és Irán megállapodott egy „60 napon belüli végső megállapodás elérésére irányuló tervben”. Vance úgy fogalmazott, hogy a tárgyalások „nagyon jó alapot” fektettek le a végső rendezést célzó tárgyalásokhoz. Az alelnök hétfő délelőtt Svájcban nyilatkozva kijelentette, hogy a nukleáris kérdés „valószínűleg az, ami miatt amerikaiként a leginkább izgatottak vagyunk”. „Ez egy hatalmas mérföldkő az amerikai nép számára, és az első lépés egy iráni atomfegyver-program végleges... felszámolása felé” – mondta. Irán mindig is kitartott amellett, hogy nukleáris programja kizárólag békés célokat szolgál.