Ministrul interimar al Finanțelor, Alexandru Nazare, s-a întâlnit luni cu ambasadorul Statelor Unite la București, Darryl Nirenberg, și cu Conor Coleman, directorul Corporației Financiare pentru Dezvoltare Internațională. Pe agenda discuției s-a aflat atragerea de capital american în economia românească și consolidarea componentei economice a parteneriatului strategic, transmite MEDIAFAX.
- articolul continuă mai jos -
„Întâlnire la Finanțe cu Darryl Nirenberg, ambasadorul SUA la București și cu Directorul de Investiții DFC – Corporația Financiară pentru Dezvoltare Internațională a SUA, Conor Coleman. Am continuat azi, cu ambii interlocutori, dialogul continuu din ultimul an cu partenerii de la Washington, despre întărirea dimensiunii economice a parteneriatului strategic dintre România și Statele Unite”, notează pe Facebook ministrul român.
Nazare a explicat că DFC este instituția prin care guvernul american sprijină investițiile private în proiecte strategice din afara Statelor Unite, în domenii precum infrastructura, energia și tehnologia.
Agenda discuțiilor









