Karol Nawrocki lengyel elnök hivatalának tisztviselői megpróbálták elmagyarázni, hogy miért birtokolhatja még mindig Benito Mussolini volt olasz diktátor, II. Katalin orosz cárnő és Gerhard Schröder volt német pénzügyminiszter, a „Kreml barátja” továbbra is Lengyelország legmagasabb állami kitüntetését, a Fehér Sas-rendet, amit Volodimir Zelenszkij ukrán elnöktől visszavontak.
„Az első kettő már rég elhunyt, és Lengyelország nem vonja vissza posztumusz a Rendet. A volt német pénzügyminiszter eközben soha nem sértette meg olyan nyíltan a lengyel nemzetet, mint az ukrán elnök, bár Putyin Oroszországát támogató tevékenységét el kell ítélni, mint Lengyelországra és Európára nézve károsat” - szól a hivatalos kommüniké a Pravda tudósítása szerint.
A lengyel álláspont szerint Gerhard Schröder hivatali ideje alatt Németország nem állított emlékművet Hitlernek vagy Himmlernek, és a Bundeswehr egyetlen egységét sem nevezték el „SS-hősökről”. Azt is kiemelték, hogy Zelenszkijt nem aggasztotta, hogy ezek az emberek a Fehér Sas Rendet viselik, amikor ő maga átvette a kitüntetést.
„A lényeg végül is az ukrán vezető szándékos sértése egy olyan nemzet felé, amely az elmúlt négy évben Ukrajna legjobb barátjának bizonyult. Nem tisztelik azoknak az őseit, akik segítettek nekik, amikor ez élet-halál kérdése volt” – hangsúlyozta Agnieszka Jędrzak, az elnöki hivatal tisztviselője, azzal zárva az eszmefuttatást:











