AUSTRALSKA policija izvela je najveću zapljenu kokaina u povijesti zemlje, pronašavši 2,7 tona droge u sustavu podzemnih bunkera u zapadnom Sydneyju. Droga, čija se ulična vrijednost procjenjuje na 816 milijuna australskih dolara, odnosno oko 500 milijuna eura, otkrivena je u petak na imanju u Londonderryju.

Kokain je bio skriven u odjeljcima ispod lažnih podova u tri brodska kontejnera. Na licu mjesta uhićena su dvojica muškaraca u dobi od 21 i 25 godina koji su pri uhićenju navodno pokušali pobjeći. Optuženi su za posjedovanje komercijalne količine ilegalno uvezene droge. Nakon subotnjeg saslušanja na sudu određen im je pritvor, a u slučaju osuđujuće presude prijeti im kazna doživotnog zatvora.

Dio veće operacije "Minjiang"

Prema navodima policije, kokain je u Australiju prokrijumčarila organizirana kriminalna skupina preko gradića Midge Point na sjeveru Queenslanda. Racija na imanju u Londonderryju dio je operacije "Minjiang", pokrenute u svibnju nakon što je kod pristaništa u Midge Pointu pronađeno 40 kilograma kokaina kako pluta na vodi.

U sklopu te istrage prošlog je tjedna uhićeno i optuženo još šest osoba u Queenslandu i Novom Južnom Walesu. Na Salomonskim Otocima zadržan je i brod za koji se sumnja da je služio kao "matični brod" u operaciji krijumčarenja.