Discuţiile tehnice între Iran şi Statele Unite cu privire la mecanismele de punere în aplicare a memorandumului de înţelegere şi formarea grupurilor tehnice de lucru vor începe luni în Elveţia, a informat agenţia iraniană ISNA, preluată de agenția de știri Reuters, citată de Agerpres.

Delegaţia iraniană este condusă de ministrul de externe adjunct Kazem Gharibabadi şi include experţi politici, economici şi juridici.

- articolul continuă mai jos -

La discuţii vor fi prezenţi, de asemenea, reprezentanţi ai ţărilor mediatoare Pakistan şi Qatar. Echipa principală de negociere a Iranului, condusă de preşedintele parlamentului, Mohammad Baqer Ghalibaf, a revenit la Teheran.

La rândul său, Ministerul de Externe elveţian a anunţat luni desfăşurarea ‘imediată’ de discuţii tehnice, la o zi după negocierile între delegaţii de nivel înalt vizând încetarea războiului în Orientul Mijlociu.