U GRADU Zagrebu planiraju smanjiti upotrebu plastike, a odluka kojom bi se to postiglo upućena je u javno savjetovanje, što je dio šire strategije smanjenja otpada uz istodobnu izgradnju centra za gospodarenje otpadom (CGO), a vjerojatno i energane. Grad je u javno savjetovanje, koje je otvoreno do 10. srpnja, uputio Nacrt prijedloga Odluke o smanjenju uporabe proizvoda od plastike i poticanju održivih praksi u Gradu Zagrebu.
Cilj je smanjenje nepovoljnog utjecaja proizvoda od plastike na okoliš, poticanje odgovornog postupanja s otpadom i zamjena plastike održivim rješenjima.
Također, cilj je uspostava sustava koji podržavaju ponovnu uporabu i zelenu javnu nabavu u svakodnevnom radu gradskih upravnih tijela, ustanova i trgovačkih društava te usklađivanje s propisima Europske unije.
Prema prijedlogu, planira se smanjenje uporabe proizvoda od plastike, posebno proizvoda za jednokratnu uporabu, poticanje uporabe višekratnih i okolišno prihvatljivih alternativa te uvođenje načela zelene javne nabave u rad gradskih upravnih tijela, ustanova i trgovačkih društava.
Isto tako plan je poticati organizacije događanja bez proizvoda od plastike za jednokratnu uporabu, odgovorno postupanje s otpadom i održive prakse u svakodnevnom poslovanju i radu.






