Egy fióka mentése miatt a nemzeti park javaslatára döntött így a ságvári önkormányzat.
Egy Ságváron lévő gólyafészek élő webkamerájának közvetítéséből kerekedett az utóbbi idők egyik nagy port kavart természetvédelmi botránya. A fészekből kimentett egyik fióka története a madárbarátok szerint életmentés, míg a vonatkozó törvény szerint törvénysértés volt.
Az eset még pünkösdhétfőn történt, amikor egy magánszemély jogtalanul behatolt az önkormányzat lezárt területére, felmászott a bekamerázott gólyafészekhez, és onnan – az élőképekből jól látható – öt fióka közül a legkisebb, a fejlődésében jelentősen lemaradt fiókát engedély nélkül kiemelte (a fészekből történő engedély nélküli kiemelés a Büntető Törvénykönyv értelmében megvalósítja a természetkárosítás tényállását – a szerk.), majd a dömösi BirdMania – Madárpark és Természetvédelmi-mentőközpontba szállította.
A madár átvételét követően nem sokkal a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság négy természetvédelmi munkatársa a mentőközpontnál termett, hogy ellenőrizzék a fióka beszállításának jogszerűségét.
A nemzeti parknak komoly logisztikai és elvi kifogásai vannak az esettel kapcsolatban. Súlyos hibának tartják, hogy a kismadarat több mint 150 kilométeren át utaztatták Dömösre, miközben 50 kilométeren belül is lett volna illetékes mentőhely. Az igazgatóság szerint a fészekkamerák a megfigyelést szolgálják, nem a beavatkozást, a természetes elhullás pedig a szelekció része, ezért az egyedi mentés helyett a természetes folyamatok érvényesülését és az állományszintű védelmet tekintik elsődlegesnek








