Parlamentarul PSD Ionuț Vulpescu, propunerea social-democraților pentru Ministerul Culturii în Guvernul Adrian Veștea, a rămas fără titlul de doctor în anul 2019. Anterior, Comisia de Etică a Universității București stabilise că acesta plagiase în teza de doctorat. Vulpescu nu a răspuns apelurilor și unui mesaj G4Media.ro pentru a-și spune punctul de vedere.
- articolul continuă mai jos -
Printr-o hotărâre din 27 mai 2019, Comisia de Etică a Universității București a decis că Ionuț Vulpescu a plagiat în teza de doctorat cu titlul ”Etica între teologie și filosofie. Analiză comparativă asupra valorii morale a muncii în ethosul creștin”, susținută în noiembrie 2008, sub îndrumarea profesorului universitar Vasile Morar. Cercetarea venise în urma unei sezizări primită din partea unui cadru didactic de la Facultatea de Filosofie, Cătălin Cioabă.
”(…) în total, au fost plagiate 503 de rânduri, aproximativ 16 pagini din cele 185 de text propriu-zis ale tezei de doctorat, ceea ce reprezintă 8,65%. În marea lor majoritate, preluările nemarcate cu semnele citarii corespund add litteram cu sursele identificate (…); în câteva cazuri, pagini (aproape) întregi din teză sunt plagiate, de exemplu p. 59, 80, 103, 119, 141, 158, 185 (…); – cu o singură excepție (…). sursele din care s-a plagiat nu figurează în bibliografia tezei de doctorat”, se arăta în document.










