Ministrul interimar al Muncii, Dragoș Pîslaru, susține că viitorul Executiv ar trebui să-și asume răspunderea pe întreg pachetul de reforme din Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), inclusiv pe legea salarizării, în cadrul unei eventuale sesiuni extraordinare a Parlamentului, informează Mediafax.

Dragoș Pîslaru a precizat că proiectul legii salarizării este în continuare în proces de elaborare, în ciuda faptului că discuțiile publice au fost mai puțin vizibile în ultima perioadă.

- articolul continuă mai jos -

„Legea salarizării, în ciuda faptului că n-am mai comunicat public, am continuat să lucrăm la ea”, a declarat ministrul.

Acesta a adăugat că au avut loc consultări recente cu structuri ale administrației locale și cu asociațiile reprezentative ale autorităților publice.