Vždy som veril, že technológie zmenia svet na lepšie miesto.Býval som takým tým naivným technooptimistom.Hltal vedeckú fantastiku a vyrastal v tom kulte, kde programátori ešte neboli robotníkmi s osudom robotníkov, ktorých nahradili stroje. Hackeri sa stávali hrdinami, ktorí prekabátili ten starý skostnatený systém plný nudných ľudí, ktorým unikla realita.

Článok pokračuje pod video reklamou

Vyrastal som v tej sekte, blúznil o krypte, menejštáte, digitálnej anarchii, paralelných mestách a meritokracii. Pretože demokracia, to je predsa prekážka, nespravodlivý systém, ktorý trestá šikovných a úspešných, človeka len obmedzuje a núti ho nevytŕčať z davu.Tí najhlúpejší z nás vtedy hovorili o zmene, ktorá by politickú moc odvodzovala od výšky zaplatených daní, len o čosi menej blázniví mrmlali čosi o kvalifikačných testoch. Veril som, že keď sa niekto poriadne zamyslí, potočí kolieskami, keď dostane disruptívnu príležitosť a zhodí to staré a kolísavé a oportunistické, môže byť konečne výsledkom ten prekrásny nový svet.Lenže potom ľudia od technológií tú moc dostali a odštartovali svoju vysnívanú revolúciu. Dopadlo to ako vždy - a dalo sa to predvídať.Už vtedy, pred rokmi, pohybujúc sa po technologických fakultách a hackerspaceoch, mnou vždy hrklo, ako málo tí ľudia (hej, je to anekdota) bývali vzdelaní v spoločenských a humanitných problémoch. Dokázali dobre vysvetľovať diskrétnu matematiku alebo SQL injektáž, ale nerozumeli trebárs hierarchii takzvaných prirodzených práv.Vedeli ste sa s nimi rozprávať o robotoch alebo umelej inteligencii, ale už nepremýšľali nad tým, čo podobná technológia urobí s pracovným trhom: a o ludditoch vtedy počul len málokto. Z ľudí chceli urobiť dáta a tie veselo predávať ďalej. Dokonale sa im to podarilo.Výsledkom sa stali systémy a nástroje, sociálnymi sieťami počnúc, ktoré ničia našu spoločnosť. A neponúkajú namiesto toho nič lepšie. Len víziu technologických sociopatov, ktorí nedočítali ani toho Stanislawa Lema a nechápu, prečo ich raz niekto v tej ich utópii poženie vidlami a motykami.Skrátka, vždy som veril, že technológie zmenia svet na lepšie miesto.Dnes len verím, že technológie ten svet zmenia.Objav týždňa: Prečo sa Venuša čudne krúti