TISUĆE ljudi prosvjedovale su u subotu u Novom Sadu zbog urušavanja nadstrešnice željezničkog kolodvora, nesreće u kojoj je 2024. godine poginulo 16 osoba te su zatražili raspisivanje prijevremenih izbora.

Studentski prosvjedi protiv vlade, koji su povremeno prerastali u nasilje, proširili su se Srbijom nakon te nesreće, uzdrmavši trinaestogodišnju vladavinu populista Aleksandra Vučića i njegove Srpske napredne stranke. Prosvjednici, oporba i udruge za ljudska prava tvrde da je nesreća na željezničkom kolodvoru pokazatelj šireg lošeg upravljanja građevinskim projektima i korupcije u vlasti.

Prosvjed u Novom Sadu

U Novom Sadu, drugom najvećem gradu u Srbiji, tisuće prosvjednika okupile su se na temperaturi od oko 30 Celzijevih stupnjeva, uzvikujući "Pobjeda" i parole protiv Vučića i SNS-a. Mnogi su nosili transparente i majice s natpisom "Studenti pobjeđuju".

Aktivisti studentskog pokreta poručuju da žele izazvati Vučića i SNS na predstojećim parlamentarnim i predsjedničkim izborima. Oni su redovno predviđeni za 2027. godinu, no Vučić je najavio mogućnost da ih raspiše i ranije tijekom idućih mjeseci.