Koncz Zsófia, a korábbi Kulturális és Innovációs Minisztérium családokért felelős államtitkára beszédet mond a Gondosóra családi napon Szerencsen 2026. február 15-én – Fotó: MTI / Erdős JózsefEzermilliárd forintos nagyságrendűnek nevezte a Gondosóra programot Bíró Ferenc, az Integritás Hatóság elnöke a DE!Akcióközösségnek adott interjújában a visszaélés-gyanús ügyekről beszélve.A projektet 2025-ben kezdte vizsgálni a hatóság, valamint a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV), miután Hadházy Ákos akkori független parlamenti képviselő feljelentést tett az ügyben túlárazásra hivatkozva.Előzmények: a Gondosóra programot 2022-ben indította a kormány, és majdnem kizárólag az uniós helyreállítási alapból fedezték a költségeit, ami kezdetben nagyjából 108 milliárd forint volt.A program keretében másfél millió Gondosórát rendeltek, amihez minden 65 év feletti ingyen juthat hozzá. Az órán található gomb megnyomásával egy segélyhívó központot tárcsáz az eszköz.A Gondosórákon már 2022-ben megjelent a Fidesz-kampány, ugyanis a párt aktivistái hívták az eszközöket, és maga Orbán Viktor is megszólalt rajta. Legutóbb az óráról szóló nyugdíjasoknak szánt kiadványban kampányolt a korábbi miniszterelnök az idei választások előtt.Hadházy Ákos 2024-ben posztolt először a programról: a korábbi képviselőhöz eljutott dokumentumok szerint a közbeszerzésen résztvevő 4iG az eszközöket nem közvetlenül a távol-keleti gyártótól, hanem „egy titokzatos dubaji cégen keresztül” vette darabonként 21 ezer forintért.A volt képviselő szerint mind a beszerzési ár, mind az egy eszközre a programban jutó 71 ezer forint uniós támogatás felveti a csalás gyanúját, és az Integritás Hatóság és a NAV mellett a Európai Csalás Elleni Hivatalt (OLAF) is vizsgálódik a képviselő szerint az idősek megfigyelésére használt programmal kapcsolatban.Mit mondanak ők? Bíró Ferenc az interjúban a Gondosóra programot példaként hozta fel az általa vezetett hatóság által vizsgált ügyekre, és mikor az interjút készítő Tímár Áron rákérdezett (a videóban a 49. perc környékén), hogy százmilliárdos nagyságrendről van-e szó, Bíró hangsúlyozza, hogy ezermilliárdos tétel a visszaélés-gyanús program, párhuzamba állítva azt Balásy Gyula Lounge-birodalmával.Kerestük a hatóságot azzal kapcsolatban, hogy Bíró mire alapozta a kijelentését az ezermilliárdos nagyságrend kapcsán, ám megkeresésükre azt válaszolták, hogy folyamatban lévő ügyről nem kívánnak nyilatkozni.Igen, de: az elérhető információk alapján a programot két uniós projekt keretében finanszírozták 2025 végéig, és ez alapján eggyel kisebb nagyságrend valószínűsíthető az egész programra.A Kormányzati Szolgáltató Központ Nonprofit Kft. és a Rogán Antal által felügyelt Digitális Kormányzati Fejlesztési és Projektmenedzsment Kft. (DKF) 84,5 milliárdot kapott az összesen 108,7 milliárd forintos projekthez.Emellett a DKF a Nemzeti Szociálpolitikai Intézettel és a Szociálpolitikai Innovációs Közhasznú Nonprofit Kft.-vel közösen még további 2,6 milliárd forintot kapott a helyreállítási alapból a programra.A legnagyobb összeget közbeszerzésen a 4iG nyerte el: a Jászai Gellérthez tartozó cég a Gondosóra informatikai hátterét dolgozta ki, amire a 108,7 milliárdos projektből közel 65 milliárd forintban részesült.2026-ban már a központi költségvetésből jön a program finanszírozása, ugyanis erre 27 milliárdot szánt idén az előző kormány. A teljes programra szánt összeg azonban így is csak nagyjából 138 milliárdra jön ki.Hadházy Ákos azt nyilatkozta lapunknak, hogy ő továbbra is csak az általa is említett, valamivel 100 milliárd feletti költségről tud a program kapcsán, és hozzá nem jutott el olyan információ, ami ezermilliárdos összeget alátámasztaná.
Ezermilliárdos lopási ügy? Nem jön ki a Gondosóra-matek
Az Integritás Hatóság elnöke szerint ezermilliárdos összeg ment el a sokat kritizált és vizsgálat alatt álló programra, ám a nyilvános források nem mutatnak ekkora költést.









