Nicușor Dan și Adrian Veștea. Foto: Presidency.ro

Premierul desemnat Adrian Veștea a amânat de trei ori depunera listei miniștrilor și a programului său de guvernare. Aflat la Istanbul, președintele Nicușor Dan a fost întrebat dacă Veștea i-a spus motivul.

„Are 10 zile, au trecut vreo 6 sau 7. E responsabilitatea dumnealui si pe cabinetul de ministri și pe program sa vine în fata parlamentului”, a declarat Nicușor Dan, întrebat de jurnaliști dacă Adrian Veștea i-a spus de ce a amânat trimiterea listei de miniștri și programul de guvernare și dacă are convingerea că nu-și va depune mandatul.

Veștea urma să depună miercuri, apoi joi, la Parlament, programul de guvernare și lista de miniștri propuși.

Joi, a anunțat o nouă amânare, pentru ziua de luni, când ar urma să depună cele două componente fundamentale ale unui nou guvern: lista de miniștri și programul de guvernare.