Președintele Ungariei, Tamas Sulyok, a declarat că se va opune tuturor eforturilor depuse de noul Guvern, condus de Peter Magyar, de a-l forța să părăsească funcția. „Nicio majoritate [parlamentară] nu poate autoriza încălcarea statului de drept și a valorilor europene”, a spus Sulyok, transmite MEDIAFAX.

Într-un interviu acordat POLITICO, președintele Ungariei, Tamas Sulyok, a promis că va face tot ce îi stă în putință pentru a se opune încercărilor guvernului de a-l forța să părăsească funcția.

- articolul continuă mai jos -

El l-a criticat pe noul premier al Ungariei, Peter Magyar, spunând că acesta pune la cale o preluare a instituțiilor statului care i-ar conferi un control și mai mare asupra puterii decât a avut Viktor Orbán.

Sulyok susține că prin încercarea de a fi înlăturat atât el, cât și alți funcționari numiți în era Orbán, Magyar abuzează de majoritatea parlamentară. De aceea, Sulyok susține că situația îl obligă să rămână în funcție pentru a apăra normele democratice și separarea puterilor între parlament și președinție.