NOVA mađarska vlada službeno je ukinula zabranu ukrajinskih medija koju je uvela administracija bivšeg premijera Viktora Orbána, u sklopu nastojanja da se poprave odnosi između Budimpešte i Kijeva.

Mađarski ministar za društvene odnose i kulturu Zoltan Tarr objavio je na Facebooku da je odluka Orbánove stranke Fidesz iz rujna 2025., kojom je blokirano 12 ukrajinskih medija, imala za cilj samo dodatno produbiti podjele između Ukrajine i Mađarske.

Dodao je da je nova vlada premijera Pétera Magyara usmjerena na izgradnju "dobrosusjedskih odnosa". Tarrova objava uslijedila je nekoliko dana nakon što je mađarski veleposlanik u Ukrajini Fedir Sandor najavio da će zabrana biti ukinuta.

Orbán, kojeg se često smatralo europskim čelnikom najsklonijim Rusiji, zabranu je uveo tijekom jednog od brojnih diplomatskih sukoba između Budimpešte i Kijeva za vrijeme ruske invazije na Ukrajinu.

Zabrana je bila odgovor na potez Ukrajine