„Kedves Zsolt!” – mindössze ez a baráti megszólítás kellett Semjén Zsoltnak ahhoz, hogy rábólintson olyan kanadai emberek honosítására, akiknek saját bevallásuk szerint sem volt semmi közük a magyar diaszpórához.

Velkey György László, a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára szerint ilyen egyszerű volt magyar állampolgársághoz jutni a nemzetpolitikáért felelős miniszterelnök-helyettes segítségével.

Velkey a napokban már beszámolt róla, hogy olyan kanadaiak kaptak magyar állampolgárságot, akik a szokásos kritériumoknak a legkevésbé sem feleltek meg. „Az efféle, hivatalosan honosítási támogatásokat végül Semjén Zsolt akkori miniszterelnök-helyettes, nemzetpolitikáért felelős miniszter adta meg” – állapította meg újabb bejegyzésében.

Az államtitkár konkrétan példáról is beszámol. Eszerint 2024 nyarán a Calgaryban működő tiszteletbeli konzul kezdeményezte, hogy öt kanadai család, összesen huszonhárom személy „Magyarország fontos érdekére hivatkozva” állampolgárságot kapjon. Befolyásos üzletemberek, biztosítási, pénzügyi vállalkozók és egy egészségügyi technológiai vállalat vezetője is volt köztük. Semjén Zsolt kabinetje első körben még úgy ítélte meg, hogy „a kérelmezők nem a Kanadában élő magyar diaszpóra tagjai”, és semmi közük az ottani magyarokhoz.