Maratonul Londrei va avea loc în 2027 pentru prima dată în istoria sa în două zile, anunță BBC. Concret, femeile vor alerga sâmbăta, iar bărbații o vor face duminică.
Modificarea îi va ajuta pe organizatori să accepte un număr record de participanți: o sută de mii.
Cursa va avea loc anul viitor în zilele de 24 și 25 aprilie. Va fi ediția cu numărul 47 a întrecerii.
- articolul continuă mai jos -
„Prin primirea a 100.000 de alergători pe parcursul a două zile, oferim mai multor oameni, organizaţii caritabile şi comunităţi oportunitatea de a participa la cel mai mare maraton din lume” – Hugh Brasher, directorul executiv al Maratonului de la Londra.










