Procurorii anticorupție din Timișoara au demarat acțiunea penală și i-au plasat sub control judiciar pe directorul DSVSA Arad, Marcel Roșu, pe adjunctul său, Gheorghe Cioban și pe medicul veterinar Casian-Marin Paven.
Procurorii din cadrul Direcției Naționale Anticorupție – Serviciul teritorial Timișoara au dispus punerea în mișcare a acțiunii penale și luarea măsurii controlului judiciar pentru o durată de 60 de zile, începând cu 18 iunie, față de următorii inculpați:
- articolul continuă mai jos -
-Marcel Roșu, director executiv al Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor Arad (D.S.V.S.A. Arad), pentru săvârșirea a două infracțiuni de abuz în serviciu, cu obţinerea pentru altul a unui folos necuvenit, dintre care una în formă continuată,
-Gheorghe Cioban, director executiv adjunct al Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor Arad (D.S.V.S.A. Arad), pentru săvârșirea infracțiunilor de complicitate la abuz în serviciu, cu obţinerea pentru altul a unui folos necuvenit, în formă continuată, abuz în serviciu, cu obţinerea pentru altul a unui folos necuvenit și luare de mită,






