Több fideszes képviselő is alig jár be a parlamentbe azóta, hogy pártjuk súlyos vereséget szenvedett az áprilisi országgyűlési választáson, és így ellenzékbe szorult – írja a Telex.Egyikük Lázár János volt építési és közlekedési miniszter, aki a május 9-i alakuló ülés óta csak egyszer jelent meg az ülésteremben. A másik sokat hiányzó az egykori külgazdasági és külügyminiszter, Szijjártó Péter.Az alakuló ülés óta a képviselők 95 alkalommal szavaztak valamilyen ügyben, és a parlament adatai szerint Lázár csak 14, Szijjártó 27 szavazáson vett részt. Nem túl aktív a döntéshozatalok során Kocsis Máté és Budai Gyula sem: előbbi képviselő 41-szer, utóbbi 49-szer használta a szavazógépet, azaz több ülésről is hiányoztak.A fideszes választási kampány fő arcainak hiányzását már Magyar Péter is szóvá tette. „Se Szijjártó Péter, se Lázár János valamiért nem mer vagy nem akar bejönni. Sokan már megijedtek, hogy Lázár Jánost bevitték, mert nem látták napok óta itt a magyar parlamentben” – mondta a miniszterelnök hétfőn, hozzátéve: szerinte a politikusok tiszteletlenek a választókkal, amikor nem mennek be a munkahelyükre. https://hvg.hu/itthon/20260616_lazar-janos-is-bement-a-parlamentbe-azonnal-ra-is-szallt-a-miniszterelnok-videoA házszabály szerint ha egy képviselő a szavazások több mint negyedén nincs ott egy hónapban, akkor a távolmaradását igazolnia kell a saját frakcióvezetőjének, aki dönt az igazolásról, és erről tájékoztatja a házelnököt. Amennyiben az Országgyűlés elnöke nem fogadja el a indoklást, vagy a frakcióvezető nem nyújtja be azt határidőre, akkor igazolatlannak számít a hiányzás.Ha egy képviselő a szavazások több mint negyedéről igazolatlanul hiányzik, akkor a házelnök az igazolatlan távolmaradás mértékével megegyező módon csökkentheti az érintett tiszteletdíját.A Telex megkeresésére Forsthoffer Ágnes házelnök elmondta: még nem alkalmazott retorziót távol maradó képviselőkkel szemben, de figyeli a hiányzásokat, és „ha szükséges”, akkor felhívja az érintettek figyelmét arra, hogy „miért vannak itt”.Vagyis Gulyás Gergely, a Fidesz frakcióvezetője eddig minden alkalommal lepapírozta Lázárék igazolásait. A Telex az ügyben a Fidesz-frakciót is megkereste, de kérdéseikre nem kaptak válaszokat.Egyedül Kocsis Máté írta le három hiányzása körülményeit: az alakuló ülés második felétől azért maradt távol, mert a 45. születésnapját ünnepelte a családjával, május 26-án munkaügy miatt távozott az ülésről, egy nappal később pedig betegség miatt nem tudott bemenni a parlamentbe.Nyitókép: HVG / Cabrera Martin