Familia de tigri siberieni de la Grădina Zoologică Oradea s-a mărit cu doi noi membri. Este vorba despre doi masculi care au venit pe lume în urmă cu opt săptămâni și care se dezvoltă normal, sub supravegherea medicilor veterinari. Puii sunt sănătoși și activi, relatează Agenția de presă Rador, care citează Radio Cluj.
În această perioadă se hrănesc exclusiv cu lapte matern și își petrec timpul alături de mama lor, jucându-se și odihnindu-se.
- articolul continuă mai jos -
Potrivit medicului veterinar al Grădinii Zoologice Oradea, Alexandru Sârbu, cei doi pui cântăresc în prezent 8,26 kilograme, respectiv 8,16 kilograme. Ei au primit deja primul vaccin, iar următorul va fi administrat la vârsta de trei luni.
„Le-am administrat deja primul vaccin, urmează al doilea la vârsta de trei luni, după care le vom da drumul în țarc. Este o procedură medicală obligatorie pentru a le îmbogăți imunitatea” – a declarat Alexandru Sârbu.









