Volodimir Zelenski. Credit line: JOHN THYS / AFP / Profimedia

În discursul de joi, preşedintele Ucrainei a afirmat că, pentru Ucraina, a fi un bun vecin nu au fost niciodată doar simple vorbe.

Zelenski și-a început discursul mulțumind președintelui Consiliului European, António Costa, șefei Comisiei Europene, Ursula von der Leyen „și tuturor liderilor care susțin Ucraina și sunt gata să colaboreze cu noi pentru a întări atât Ucraina, cât și UE”.

„Pentru Ucraina, a fi un bun vecin nu a fost niciodată doar o formulă de circumstanţă. Iar acum suntem pregătiţi să colaborăm cât mai strâns posibil şi pe bază de respect reciproc cu fiecare dintre vecinii noştri din Uniunea Europeană”, a declarat Zelenski, conform transcrierii discursului prezentată de Preşedinţia de la Kiev, citată de News.ro.

„Vreau să le mulţumesc vecinilor noştri – Ungaria, Polonia, România, Slovacia – precum şi tuturor celorlalte state membre ale UE şi să îi asigur că Ucraina este profund angajată în promovarea respectului reciproc”, a mai spus Zelenski.