Donald Trump kormánya csendben átirányított 352 millió dollárnyi, többek között a Titkosszolgálat (Secret Service) számára szánt szövetségi forrást a Fehér Házhoz tervezett bálterem megépítésére – írja a Guardian.Trump ugyan korábban többször is megígérte, hogy az építkezést magánadományokból fogják finanszírozni, ám ez úgy látszik, hogy nem jött össze.A lépést csak érdekesebbé teszi a tény, hogy a most átirányított összeg egy részét a Trumpék által benyújtott, majd a republikánus többség által elfogadott „nagy és gyönyörű” törvénycsomag biztosította a Titkosszolgálatnak és még az is szerepel benne, hogy ezt a pénzt kizárólag a Titkosszolgálat személyzetére, képzési létesítményeire, technológiára és kapcsolódó költségekre lehet fordítani, építkezésre nem.Az elnök költségvetését kezelő Menedzsment- és Költségvetési Iroda (OMB) adatbázisa szerint június 12-én utaltak át 340,8 millió dollárt egy „Beszerzés, építkezés és felújítások” nevű számlára. Ugyanezen a napon jóváhagytak egy másik, „Műveletek és támogatás” nevű számlát is, amely további 10,75 millió dollárral növelte a költségvetést.A manőverre azt követően támadhatott szükség, hogy a Kongresszus elutasította azt az elnöki javaslatot, amely egymilliárd dollárt szánt volna a „Keleti Szárny modernizációja” címet viselő projektre. A név mögött természetesen a Trump által régóta dédelgetett, több mint 8000 négyzetméter területű bálterem húzódik meg, amit az elnöki hivatal nemrég csendben eldózeroltatott Keleti Szárnyának helyére álmodott meg.Persze a forrásátirányítást a kormánynak mégis meg kellett magyaráznia valamivel, úgyhogy sikerült azt kitalálnia rá, hogy azért a Titkosszolgálat büdzséjéből vonták el, mert ez a pénz biztonsági fejlesztésekre kell, hiszen az építkezés „elválaszthatatlanul összefügg az elnök, a Fehér Ház területének és bizonyos biztonsági infrastruktúra-elemek biztonságával” – mondta Davis Ingle, a Fehér Ház szóvivője.Ingle azt is hozzátette, hogy Trump elnök és bizonyos „nagylelkű amerikai hazafiak” már 400 millió dollárt beletettek a bálterem megépítésébe.Ez az érvelés ugyanakkor nem győzte meg a honatyákat. „Elég nagy gond ez. Úgy hangzik, mintha egy másik módszert keresnének az Keleti Szárny-projekt finanszírozására. Első ránézésre ez nem tűnik helyesnek” – mondta Thom Tillis észak-karolinai republikánus szenátor.„Nem tudom, hogy pontosan a bálteremről van-e szó, de úgy hangzik, mintha a bálteremről lenne szó” – értett egyet Brian Schatz, a költségvetési bizottságban ülő hawaii-i demokrata szenátor is.Ez ráadásul csak egy újabb front a régóta zajló vitában. Donald Trump eredetileg, amikor 2025 júliusában bejelentették a báltermet, még magánügynek nevezte a kezdeményezést, amelynek az akkor becsült költsége 200 millió dollár volt. Március végén a becslések már elérték a 400 millió dollárt, ám Trump még akkor is azt mondta, hogy ez egyetlen adófizetőnek sem fog pénzbe kerülni.Mindez azonban már a múlté, olyannyira, hogy a Washington Post által a kivitelező cégtől megszerzett adatok szerint a 155 millió dollárt terveztek elvonni a Titkosszolgálattól, 149 milliót a Fehér Ház katonai irodájától és további hárommilliót az elnöki rezidenciától. Ennek minden egyes centje közpénz és a tervek szerint jelenleg az építkezés 600 millió dollárba kerülne.A feltételes mód azért is indokolt, mert folyamatos jogi csatározások szegélyezik a projektet, például márciusban egy szövetségi bíró le is állíttatta az építkezést arra hivatkozva, hogy a kormányzat túllépte a hatáskörét a Keleti Szárny önkényes elbontatásával, mivel ahhoz szükség lett volna a Kongresszus jóváhagyására. https://hvg.hu/360/20251224_trump-baltermet-epit-bearanyozott-feher-haz-eselyleso-tamogatok-a-maga-kepere
A Titkosszolgálatnak szánt forrásokat Trump inkább a Fehér Ház báltermére fordítja
Ugyan az elnök többször is biztosított mindenkit róla, hogy a sokak által elítélt átépítési akcióját magánadományokból fogják finanszírozni, de ez a mostani lépés ékes bizonyítéka annak, hogy ez nem volt igaz.













