Jogerősen is megnyerte csütörtökön a Pázmány Péter Katolikus Egyetem ellen indított munkaügyi perét Bognár Bulcsu szociológus, akit tavaly nyáron egy LMBTQ-témájú tanulmánya után rúgtak ki az egyetemről. A szociológus docens 18 éve dolgozott a Pázmányon, a tudományos teljesítménye kiemelkedő volt, azonban 2025 júniusában átszervezésre hivatkozva egyik napról a másikra felmondtak neki.
Az egyetem ugyan csoportos leépítésre hivatkozott, de valójában ő volt az egyetlen, akit az aktív állományból eltávolítottak. Számára a kezdetektől egyértelmű volt, hogy valójában világnézeti okokból kell távoznia. Nem sokkal korábban jelent meg egy nemzetközi tanulmánya, ami arról szólt, hogy hogyan viszonyulnak a melegekhez a vallásos és nem vallásos emberek Közép-Európában.
A Pázmányon ezt pusztán a témája miatt az „egyetem szellemiségét sértőnek” találták, és ezért megtagadták tőle az ezért járó díjazást is. Ennél is árulkodóbb volt, hogy ugyanazon a napon, amikor az elbocsátásáról értesítették, a Pázmány az egyetemen dolgozó három pszichológus ellen is etikai eljárást indított. Velük az egyetemnek szintén az volt a problémája, hogy LMBTQ-témát kutattak, és aztán a módszeres ellehetetlenítésükkel (egyiküket a dékán akarta heti rendszerességgel, megalázó körülmények között katolikus katekézisból korrepetálni kötelező jelleggel) azt is elérték, hogy ők végül inkább maguktól távozzanak.









