SABORSKI zastupnik Mosta Zvonimir Troskot ocijenio je danas da ministrica zaštite okoliša i zelene tranzicije Marija Vučković bježi od odgovornosti za slučaj sanacije nezakonito odloženog otpada na području Gospića.

"Jučerašnja objava ministrice Marije Vučković predstavlja pokušaj prebacivanja odgovornosti i političkog spašavanja sustava koji je zakazao pred građanima Like. Dok ministrica govori o 'neutemeljenim prozivkama', građani Gospića i Like mjesecima gledaju opasan otpad, zakašnjelu reakciju države i izostanak stvarne sanacije", istaknuo je Troskot.

Građani, upozorio je, ne žive od birokratskih procedura, nego uz opasan otpad. Troskot je izrazio sumnju u tvrdnje nadležnih institucija da se na lokacijama Silos i Rakitovac u Gospiću odlagao papir, upitavši zašto su u tom slučaju detektirani PFAS spojevi, ukupni cijanidi, teški metali i mineralna ulja.

Traži kazneni progon odgovornih

Zabrinjavajućim je ocijenio rješenje da se lokacije na kojima je nezakonito odlagan otpad prekriju PVC folijom, jer smatra da to nije sanacija, nego njezino odgađanje. "Otpad se mora ukloniti, sigurno spremiti u odgovarajuće spremnike, stručno obraditi i trajno zbrinuti prema pravilima za opasan otpad", naglasio je.