Guvernul român, prin Administraţia Națională a Rezervelor de Stat – aflată în subordinea Secretariatului General al Guvernului, şi-a exercitat dreptul de preempţiune faţă de OMV Petrom pentru o parte din gazele ce vor fi extrase din Marea Neagră începând cu 2027. Este vorba de 5 miliarde metri cubi în 7 ani, începând cu 2028, adică 700 milioane metri cubi pe an, conform informațiilor economedia.ro.

- articolul continuă mai jos -

Important: Decizia guvernului Bolojan a blocat intenția gigantului energetic maghiar MVM de a achiziționa aceste cantități de gaze.

G4Media publică în exclusivitate documentul oficial.

„Prin prezenta, vă reconfirmăm acordul nostru ferm privind exercitarea dreptului de preempțiune, transmis prin adresa nr. 4309/14.05.2026 de a achiziționa cantitățile de gaz comercializate prin contractul menționat de dumneavoastră prin adresa nr. 134/PA/07.05.2026”, scrie în adresa trimisă de ANRS către OMW Petrom pe 19 mai.