Un document aflat pe agenda Comitetului Miniștrilor al Consiliului Europei, la reuniunea din 9–11 iunie 2026, arată că România continuă să fie monitorizată strict pentru modul în care aplică hotărârile Curții Europene a Drepturilor Omului (CEDO) privind protecția persoanelor cu dizabilități mintale. Este vorba de decizii luate în urma unor cauze importante, în care CEDO a găsit statul român vinovat pentru încălcări sistemice ale drepturilor fundamentale în spitalele de psihiatrie și instituțiile de asistență socială din România.

- articolul continuă mai jos -

Începând cu 2012, Curtea Europeană a Drepturilor Omului a identificat probleme grave și recurente în aceste instituții. Este vorba de supraaglomerarea severă a unităților medicale, condiții de viață și îngrijire precare, lipsa tratamentului medical adecvat, reacții insuficiente ale sistemului judiciar în cazuri de abuz sau decese, internări nevoluntare fără garanții procedurale suficiente.

Planul de acțiune 2024–2029: implementare lentă

În urma deciziilor CEDO, autoritățile române au adoptat un Plan de acțiune 2024–2029, coordonat de un comitet interministerial, care ar trebui să corecteze deficiențele sistemice.