Compania Apa Brașov dă asigurări că apa din municipiul Brașov este potabilă și fără niciun fel de probleme, după o amendă încasată din partea DSP, anunță Agenția de presă Rador, care citează Radio Brașov.

Precizarea vine în urma unui scandal izbucnit în urma acuzațiilor aduse de un fost angajat, care spune că societatea a și fost amendată de Direcția de Sănătate Publică deoarece apa nu ar fi potabilă.

- articolul continuă mai jos -

Purtătorul de cuvânt al Companiei Apa Brașov, Alina Bălătescu, susține că analizele probelor de apă prelevate din rezervorul Dârste și din autoutilitară au fost efectuate în paralel de două entități.

”Laboratorul Direcției de Sănătate Publică Brașov, precum și laboratorul de Apă Potabilă al Companiei Apa, acreditat RENAR. Toate analizele efectuate demonstrează cu certitudine că apa furnizată de noi este potabilă. De asemenea, ținem să precizăm că această situație a dus și la o aplicare de sancțiune. Este vorba de o amendă dată de Direcția de Sănătate Publică. Aceasta nu se aplică criteriului calității apei, ci este pe un alt considerent legat de funcționalitatea autoutilitarei și de procedura realizată”, spune reprezentantul Apa Brașov.