OKO 60.000 kubičnih metara zbestnog otpada na obalnom području Kosica u Vranjicu koji se desetljećima izlijevao iz tvornice Salonit i ugrožavao zdravlje i život ljudi, bit će sanirano do kraja iduće godine, istaknuto je na predstavljanju projekta sanacije.

"Sukladno nacionalnom planu gospodarenja otpadom Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost dužan je sanirati ovu 'crnu točku' te smo za tu namjenu osigurali 4,87 milijuna eura, a radove sanacije koji su počeli prije mjesec dana, završit ćemo do kraja iduće godine," istaknuo je zamjenik direktora Fonda Jakov Budiša.

"Čestice neće izbijati u zrak"

Objasnio je da će dio morskog priobalnog pojasa biti prekriven vodno-nepropusnim materijalom koji će onemogućiti širenje azbestnih čestica. "To je poznato tehničko-tehnološko rješenje koje jamči da čestice neće izbijati u zrak", rekao je Budiša.

Projekt obuhvaća sanaciju kopnenog dijela, obalnog pojasa i morskog dna na ukupnoj površini većoj od šest hektara, naveo je.