Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) tvrdí, že zásahy jeho kabinetu do hospodářství drží inflaci na uzdě. Ekonomové ale jeho slova zpochybňují. Co experti říkají na Babišovu výzvu, aby ČNB nezvyšovala úrokové sazby?Premiér Andrej Babiš ve svém pravidelném nedělním videu na sociálních sítích mluvil mimo jiné o inflaci, jejíž tempo v posledním měsíci zpomalilo. Květnový růst spotřebitelských cen meziročně dosahoval 2,1 procenta, v dubnu to bylo 2,5 procenta.

„Proč máme nízkou inflaci? Protože jsme nečekali a snižovali ceny energií a zastropovali jsme marže u pohonných hmot,“ řekl Babiš. Poukázal tím na rozhodnutí své vlády. Ta domácnostem a firmám od ledna odpustila takzvaný poplatek za obnovitelné zdroje, který se platí v rámci účtů za elektřinu. Nově ho za obě skupiny spotřebitelů hradí stát.

Dalším vládním zásahem do ekonomiky bylo zastropování marží čerpacích stanic, které Babišův kabinet spustil začátkem dubna. Důvodem byly vysoké ceny paliv dané konfliktem na Blízkém východě.

Co na premiérovu argumentaci říkají ekonomové? „Představte si, že by za nás stát od příštího měsíce zaplatil úplně všechno včetně návštěvy kadeřníka. Další měsíc díky tomu bude

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.