Bratislavská zoo prišla o svojho medveďa hnedého, ktorého v sobotu 13. júna z vážnych zdravotných dôvodov podrobili eutanázii. Informovala o tom vedúca oddelenia marketingu ZOO Zuzana Očenášová. „Úhyn nášho medveďa Felixa je pre nás veľmi smutnou správnou. Jeho zdravotný stav sa vzhľadom na vek začal zhoršovať, a to aj napriek intenzívnej veterinárnej starostlivosti. K rapídnemu zhoršeniu prišlo počas víkendu a po vyšetrení veterinárnym lekárom sme museli pristúpiť k uspaniu jedinca," priblížil riaditeľ ZOO Matej Dobšovič.
Článok pokračuje pod video reklamou
Zároveň sa poďakoval jeho chovateľkám a všetkým, ktorí sa o Felixa starali. „Odvádzali skvelú a profesionálnu prácu. Pre nás je jeho úhyn zároveň začiatkom novej etapy, v ktorej v Bratislave získajú aj medvede hnedé obrovský priestor a prostredie čo najbližšie ich biotopu," doplnil riaditeľ bratislavskej ZOO.
Medveď Felix sa narodil v ZOO Bratislava v roku 1995 a stal sa ikonickým zvieraťom. Dlhé roky žil vo výbehu, ktorý patrí medzi pôvodné ešte zo 60. rokov. „Bol pomerne bojazlivý jedinec, každú zmenu vo svojom obydlí vnímal veľmi citlivo," uviedla hovorkyňa. Pred tromi rokmi rozhodli o rozšírení jeho výbehu. Rozhodnutie rozširovať pôvodný výbeh namiesto výstavby nového vzniklo po konzultácii s odborníkmi zo zahraničia a kolegami zo špecializovanej záchrannej stanice pre medvede v Rakúsku. „V roku 2024 sa tak pôvodný výbeh medveďa rozšíril o susednú lesnú časť, čo bolo pre zlepšenie Felixových podmienok najlepšou voľbou," spresnila hovorkyňa.










