Szinte napra pontosan egy évvel ezelőtt került be a hírekbe az alig 5000 fős finn kisváros, Pornainen. Ezen a helyen építették meg a mérnökök a világ legnagyobb homokakkumulátorát, amit 2025 júniusában kapcsoltak be a szakemberek. A létesítményt azzal a céllal hozták létre, hogy legyen hol tárolni a felesleges zöldenergiát, hogy aztán azt akor használják fel, amikor arra valóban szükség van.Az indulás óta már el is telt egy év, ennek apropóján pedig a szakemberek elárulták a projekttel kapcsolatos legfontosabb megállapításokat.A projekt mögött álló Polar Night Energy vállalat bejelentésének egyik legfontosabb eleme, hogy a rendszer elérte az összes kitűzött teljesítménycélt, és 70 százalékkal csökkentette a helyi fűtési hálózat éghajlatváltozásra gyakorolt kibocsátását.A homokakkumulátor lényegében egy hatalmas, 13 méter magas és 15 méter széles tartály, nagyjából 2000 tonna zúzott szappankővel – egy metamorf kőzettel, ami jó hőelnyelő képességéről ismert. A megújuló energiából származó felesleges hőenergiát egy csőrendszer pumpálja át az anyagon, ami akár hetekig is képes azt tárolni. https://www.youtube.com/watch?v=OOSNm0GURxkAmikor a fűtési rendszernek pluszenergiára van szüksége, akkor a hőcserélőkön keresztül ez az energia felszabadítható. Ez történhet forró víz, gőz vagy meleg levegő formájában is, amely ipari alkalmazásokhoz vagy víz alapú fűtési rendszerekben használható.A szakemberek szerint a rendszerről kiderült, hogy valóban képes a város hőigényét kielégíteni. Ez nyáron egy hónapra, télen pedig egy hétre elegendő energiát jelent.A Loviisan Lämpö energiaszolgáltató vállalat adatai szerinta rendszer hatásfoka 85 százalék feletti,a távfűtés ellátásával kapcsolatos megbízhatósága 100 százalékos,a károsanyag-kibocsátás 70 százalékkal csökkent,a biomassza-fogyasztás 60 százalékkal csökkent,az olajfogyasztás pedig 100 százalékkal csökkent.A technológia kapcsán a legfontosabb kérdés most az, hogy a megoldás skálzható-e, és használható-e homokakkumulátor a sűrűn lakott területeken is. Amennyiben igen, az komoly lehetőség lenne arra, hogy érdemben csökkenjen az üvegházhatású gázok kibocsátása.Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.
Bekapcsolták a világ legnagyobb homokakkumulátorát, elképesztő eredményeket ért el egy év alatt
Finnországban, egy 5000 fős településen indították be a világ legnagyobb homokakkumulátorát, még 2025 nyarán. Az üzemeltető most az első év eredményeiről beszélt.
A finn homokakkumulátor egy év alatt 70%-kal csökkentette a város fűtési CO2-kibocsátását, 85% feletti hatásfokon működve. Amennyiben skálázható nagyobb városokra is, komoly lehetőséget teremthet az üvegházhatású gázak csökkentésében az ipari és városi fűtésben.











