Multiplu campion mondial, David Popovici a povestit ce înseamnă succesul în sport și cât de dificil sunt de manageriat chiar și victoriile. „Înainte să obțin succesul, nu mă speria deloc. Nici măcar nu-l înțelegeam pe deplin”, transmite campionul olimpic en-titre al probei de 200 m liber.

„Succesul și înfrângerea sunt greu de gestionat” – David Popovici

„Înainte să obțin succesul, nu mă speria deloc. Nici măcar nu îl înțelegeam pe deplin. Știam doar că vreau să fiu cel mai bun și că vreau să am succes. Abia după ce l-am atins, mai ales de pe la 16-17 ani, am început să mă simt copleșit de tot ceea ce a venit la pachet cu el.

- articolul continuă mai jos -

Ambele, și succesul, și înfrângerea, sunt greu de gestionat, fiecare în felul său. Am trecut prin eșecuri importante, inclusiv momente în care am mers la Campionatele Mondiale ca favorit și nu am urcat pe podium. Dar, după ce am trăit și înfrângeri, și victorii, cred că succesul este mai dificil de gestionat”, a răspuns David Popovici în cadrul emisiunii „La cină” de la Digi24.