„Elértük, hogy a roma gyerekek játszanak a nem roma gyerekekkel” – ebben a nyíregyházi játékközpontban nem számít, ki honnan jött
„Sok iskolában bántják a roma gyerekeket, akik ezért inkább meghúzzák magukat, itt viszont megtalálják a közös hangot. Együtt játszanak. Olyanok vagyunk, mint egy nagy család” – mesélik a nyíregyházi Üvegház-Játékközpontban. Megnéztük, miként sikerül lelkes civileknek ebben a speciális intézményben támaszt nyújtaniuk a környéken élő, hátrányos helyzetű gyerekeknek.
Az egyik legmeghatóbb pillanat számomra az volt, amikor egy autizmussal élő kisfiú beszaladt hozzánk, mert tetszett neki ez a színes épület. Szegény anyukája loholt utána, aztán látta, milyen jól érzi magát itt a kisfia. A többi gyerek pedig érezte, hogy ő kicsit más, de próbáltak vele kommunikálni, elkezdtek beszélgetni, ismerkedni. A kisfiú elkezdett játszani. Az anyuka pedig később azt mondta, hogy ide el meri hozni őt, mert itt senki nem nézi ki a gyerekét. Azóta akárhányszor elsétálnak itt, a kisfiú mindig beszalad hozzánk.
Nyíregyháza Jósaváros nevet viselő részén járunk, nagyjából tízezer ember él a település ezen részén. Itt található a városszerte hírhedt „toronyház”, amelyet sokan a város „fekete pontjaként” emlegetnek. Az épületben közel kétszáz, egyenként 21 négyzetméteres önkormányzati lakás található – a legtöbben roma családok laknak.












