Állítsd be a Telexet megbízható forrásnak!23 év után elvesztette az amerikai ETF-kibocsátók közötti piacvezetői pozícióját a Blackrock – írja a Bloomberg. Számításaik szerint mára a Vanguard amerikai ETF-jeiben több pénz van, mint a Blackrock által kezelt amerikai alapokban.A Bloomberg folyamatosan követi, hogy melyik kibocsátó tőzsdén kereskedett alapjában (angolul exchange-traded fund, ETF) mennyi pénz van. A Vanguard 116 amerikai tőzsdén jegyzett ETF-jébe csütörtökön 13 milliárd dollár folyt bele, amivel azok teljes kezelt vagyona 4,39 ezermilliárd dollárra nőtt. Ezzel lehagyták a Blackrockot, amelynek az amerikai ETF-jeiben jelenleg 4,36 milliárd dollárnyi vagyon áll.A Blackrock 2003-ban lett piacvezető, a részesedése pedig ezen a piacon 2004 és 2007 között meghaladta az 50 százalékot. Azóta folyamatosan veszítenek a piaci pozíciójukból, ami mostanra a Vanguardhoz hasonlóan 29 százalék környékén áll.A Bloomberg szerint a Vanguard sikere mögött elsősorban az áll, hogy az olcsó alapjaikba mindenféle piaci környezetben szívesen fektetnek a buy-and-hold stratégiát követő magánbefektetők és pénzügyi tanácsadók. A stratégia lényege, hogy belerakják a pénzüket az ETF-be, majd nagyon hosszú időn keresztül benne tartják, esetleg ki se veszik onnan.Az olcsón működő alapok iránti folyamatos kereslet miatt a Vanguard ETF-jei az elmúlt időszakban több iparági rekordot is felállítottak, a legnépszerűbb, az S&P 500-at követő ETF-jük eszközállomány például éppen múlt héten lépte át az ezermilliárd dollárt. Ebbe az alapba a befektetők csak az idei első félévben közel 113 milliárd dollárt tettek – elsősorban azokban az időpontokban, amikor az iráni háború és más események miatt éppen esett az index.A Bloomberg kiemeli, hogy bár a Vanguard az elmúlt években tett lépéseket az aktívan kezelt portfóliók felé, elsősorban még mindig az extrém olcsó, indexalapú ETF-ekről ismert. A Blackrocknak sokkal több, összesen 480 amerikai ETF-je van, ezekbe azonban inkább intézményi ügyfelek tesznek pénzt, ők pedig gyakrabban ki is veszik azt, mint a lakossági ügyfelek.Hiába van ugyanakkor a Vanguard ETF-jeiben több pénz, a Blackrock még mindig sokkal több bevételt szerez ebből, a Bloomberg összesítése szerint ugyanis az előbbi átlagosan 0,04 százalékos, az utóbbi viszont 0,16 százalékos díjakat számol fel.
Irgalmatlan mennyiségű pénz áramlik a Vanguard amerikai ETF-jeibe
A Vanguard az amerikai ETF-ek piacán átvette a piacvezetői pozíciót a Blackrocktól.
Vanguard megelőzte a Blackrockot az amerikai ETF piacon (4,39 vs 4,36 ezermilliárd $), 23 év után szerzve meg a vezetést. Az ultraolcsó indexalapok (0,04% díj) buy-and-hold befektetőket vonzanak, felülmúlva Blackrock intézményi-orientált modelljét (0,16% díj, gyorsabb redemption).













