După ce Primăria Cluj-Napoca a cumpărat Palatul Telefoanelor, una dintre clădirile emblematice din centrul orașului, activiștii care au susținut salvarea imobilului au lansat un sondaj prin care încearcă să afle ce funcțiuni și activități își doresc clujenii pentru acest imobil, relatează ActualdeCluj. Inițiativa aparține Asociației Societatea Organizată Sustenabil (ASOS), iar activistul Adrian Dohotaru îi invită pe clujeni să participe la studiu și să contribuie la conturarea unei viziuni pentru una dintre cele mai importante clădiri recent intrate în patrimoniul municipalității.
- articolul continuă mai jos -
„Avem peste 100 de răspunsuri, mulțumim dacă ai completat. Dacă nu, acordă 5 minute. Dacă ai completat, trimite la un prieten. Vrem să contribuim la unul dintre cele mai importante centre culturale din România”, a transmis Adrian Dohotaru. Potrivit acestuia, demersul vine după o serie de inițiative civice care au contribuit la protejarea și achiziționarea imobilului de către administrația locală.
„În urma apelului public inițiat de Asociația Societatea Organizată Sustenabil ASOS, Consiliul Local al Municipiului Cluj-Napoca a aprobat exercitarea dreptului de preempțiune și achiziția clădirii emblematice Palatul Telefoanelor. Petiția și demersurile civice și profesionale au condus la recunoașterea clădirii ca monument de arhitectură și la finalizarea procesului de clasare”, a arătat Dohotaru.







