Preşedintele sârb Aleksandar Vucic, pe aeroportul militar Batajnica, de lângă Belgrad, Foto: Darko Vojinovic / AP - The Associated Press / Profimedia
Preşedintele sârb Aleksandar Vucic a anunţat miercuri seară că ia în considerare să devină candidat la postul de prim-ministru şi să renunţe la şefia statului sârb, notează Tanjug, preluată de Agerpres.
Întrebat de Radio Belgrad dacă are intenţia de a demisiona în următoarele 3-4 luni, Aleksandar Vucic a răspuns că demisia ar putea veni „chiar mai curând”. „Şi, de îndată ce o fac, nu voi spune poporului că mi-am scurtat mandatul – voi spune că am demisionat”, a continuat Vucic, adăugând că decizia nu ar fi o surpriză pentru nimeni.
Referitor la candidatura sa pentru funcţia de premier, el a spus că Partidul Progresist Sârb (SNS) se „gândeşte la asta în fiecare zi”.
Vucic a mai declarat că SNS ia în calcul desemnarea unui candidat pentru următoarele alegeri prezidenţiale, dar a precizat că numele candidatului respectiv nu va fi cunoscut înainte de 28 iunie.










