UOČI početka Svjetskog prvenstva 2026. Siol.net razgovarao je s Valterom Birsom, nogometašem čija je ljevica obilježila generaciju slovenskog nogometa. Šesnaest godina nakon nezaboravnog pogotka SAD-u na SP-u 2010., Birsa je za slovenske medije govorio o reprezentaciji Hrvatske te o svom prijateljstvu s Ivanom Perišićem.

Iako je imao dugu i bogatu karijeru u kojoj je u inozemstvu igrao za Sochaux, Auxerre, Genou, Torino, Milan, Chievo i Cagliari, Valter Birsa navikao je da se uoči svakog Svjetskog prvenstva spominje uglavnom jedan trenutak od njegovih 90 nastupa za Sloveniju: pogodak protiv SAD-a u Johannesburgu 2010. godine. "Već sam se naviknuo na to. Ljudi, pogotovo stariji, uoči svjetskih prvenstava rado mi prilaze i oživljavaju uspomenu na taj gol.

"Uvijek me time podsjete da se prvenstvo približava", kaže Birsa uz smijeh. Jedan je od petorice Slovenaca koji su zabili na SP-u. "Ipak, ne živi se od stare slave. Tada su se neke stvari jednostavno poklopile. A lijepe uspomene rado ostaju u sjećanju", dodaje.

Iako je veći dio karijere proveo u Italiji, gdje je igrao i za Milan, kaže da mu talijanska reprezentacija nikad nije bila pretjerano draga. "Italija? Ljudi i država su mi vrlo dragi, ali njihov način igre nikad mi se nije sviđao. Ne volim njihovu taktiku. Na SP-u 2026. sigurno ću navijati za Hrvatsku i Bosnu i Hercegovinu. Poznajem mnogo njihovih igrača, s nekima sam i prijatelj", objasnio je.