SVEGA nekoliko tjedana nakon što je Honda objavila ukidanje tri planirana električna modela za Sjevernu Ameriku i proknjižila gubitke od otprilike 15.7 milijardi dolara zbog strategije s električnim vozilima, od izvršnog direktora Toshihira Mibea zatražena je ostavka, što je on odbio. Tvrtka je nedavno zabilježila i svoj prvi godišnji gubitak u 70 godina.
Pobuna bivših direktora
Novo izvješće otkriva da se skupina umirovljenih direktora Honde počela sastajati krajem 2025. godine kako bi raspravljali o problemima koji potresaju japanskog proizvođača. Tijekom nekoliko mjeseci, odgovornost su svalili na Mibea, posebno mu zamjerajući zanemarivanje Kine i skupe promašaje s električnim vozilima. Kako navodi Reuters, koji je razgovarao s dvojicom sudionika tih sastanaka, sugerirali su čak i da je Mibe više usredotočen na Hondina sponzorstva u golfu nego na samo poslovanje. U travnju je 90-godišnji bivši izvršni direktor Honde, Nobuhiko Kawamoto, posjetio sjedište tvrtke i zatražio od Mibea da odstupi, no on je to odbio.
Kritike na račun vodstva
Mibe, koji je na čelu Honde od 2021. godine, pristao je na smanjenje plaće od 30 posto na tri mjeseca kao odgovor na prvi godišnji gubitak tvrtke u posljednjih 70 godina. Prema onima koji su ga pokušali smijeniti, Mibe se udaljio od načela "genbu" koje su slijedili njegovi prethodnici, a koje označava "stvarno mjesto" gdje se obavlja ključan posao - poput tvorničkih pogona i prodajnih salona. "Izvršni direktor ne vidi kakvo je stanje na terenu, ne sluša kupce i ne odlazi na 'genbu'", rekli su izvori za Reuters.






