Judecătorii Tribunalului Vrancea au motivat de ce l-au eliberat mai devreme din închisoare pe Darius Vâlcov, fost primar al Slatinei și fost ministru de Finanțe în regimul PSD-Dragnea: pe durata încarcerării a avut o conduită exemplară, a muncit în spălătoria Penitenciarului, iar pregătirea sa profesională înaltă reprezintă o garanție pentru o reintegrare socială rapidă și eficientă. Vâlcov, condamnat inițial la 5 ani de închisoare cu executare, a părăsit penitenciarul după ce a executat două treimi din pedeapsă.
- articolul continuă mai jos -
În mai 2023, Vâlcov a fost condamnat definitiv la șase ani de închisoare pentru spălare de bani, trafic de influență și operațiuni financiare incompatibile cu funcția, în așa numitul „dosar al tablourilor”. A fugit în Italia înainte de sentința finală. A fost dat în urmărire internațională, prins și extrădat în august 2023.
De atunci, Darius Vâlcov a fost încarcerat, în regim deschis, la Penitenciarul Rahova.
În noiembrie 2025, Vâlcov a reușit să scape de două dintre acuzațiile pentru care fusese condamnat — trafic de influență și operațiuni financiare incompatibile cu funcția — printr-o cale excepțională de atac la Înalta Curte, care i-a redus pedeapsa la 5 ani.







