V Bratislave sa vo štvrtok začína 22. ročník festivalu Viva Musica!, ktorý prvýkrát prekročí hranice Slovenska. Okrem 13 koncertov na domácej pôde ponúkne jeden aj v Obecnom dome v Prahe, kde vystúpi Janoska Ensemble. Štvrtkový otvárací koncert bude patriť legendárnej opere Philipa Glassa Einstein on the Beach.
Článok pokračuje pod video reklamou
V bratislavskej Starej tržnici zaznie v slovenskej premiére s americkou pesničkárkou Suzanne Vega v úlohe rozprávačky.Riaditeľka festivalu Janka Kovalčik označila otvárací koncert za mimoriadnu udalosť. Návštevníkov čaká viac než trojhodinová koncertná verzia Glassovho diela, ktoré uvedú špičkové belgické súbory Ictus a Collegium Vocale Gent pod vedením dirigenta Toma De Cocka, v hlavnej úlohe rozprávačky vystúpi svetoznáma Suzanne Vega. Minimalistickú operu, v ktorej neznejú árie, uvádza festival pri príležitosti 50. výročia jej vzniku. „Treba v prvom rade zabudnúť na klasické ponímanie opery, ako sme zvyknutí napríklad v prípade Verdiho alebo Pucciniho či iných klasických autorov, v tejto opere nie sú štandardné árie, zborové scény alebo orchestrálne čísla, medzihry, je to kontinuálny prúd hudby,“ povedala pre TASR Kovalčik.V Starej tržnici bude Viva Musica! pokračovať 18. júna predstavením domácej hudobnej scény v podobe oceňovaného dua Lash&Grey, ktoré svoje autorské skladby zahrá v nových hudobných aranžmánoch v sprievode komorného orchestra a medzinárodnej kapely. Na festival sa vráti sopranistka Adriana Kučerová, ktorá vystúpi 25. júna vo Veľkom evanjelickom kostole s francúzskym súborom Thymos Ensemble, zloženým z hráčov Orchestre de Paris či Orchestre Philharmonique de Radio France. Z Paríža do Bratislavy pricestuje aj čembalistka Louise Acabo, ktorá 22. júla v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca odohrá sólový recitál s barokovým programom.V júli čaká Bratislavu slovenská premiéra tuniského hráča na arabskú lutnu (oud) - Anouara Brahema s albumom After the Last Sky, uskutoční sa (15. 7.) v Slovenskom rozhlase a kvartetom špičkových hráčov v medzinárodnom zložení Anja Lechner (violončelo), Django Bates (klavír) a Mats Eilertsen (kontrabas). Hudobnú cestu naprieč Južnou Amerikou, Francúzskom a Španielskom prinesie koncert Gracias a la vida v podaní tria Ana-Carmen Balestra (soprán), Hadewych van Gent (violončelo a spev) a Vitor Noah (gitara). Vystúpenie sa uskutoční 25. júla v Záhrade Domu Albrechtovcov.„Celkovo tento rok na festivale vystúpi viac ako 150 umelcov z desiatich krajín na rôznych miestach v Bratislave i mimo hlavného mesta. Súčasťou programu sú opäť slovenské premiéry, obľúbené neformálne koncerty v záhradách a parkoch aj séria #NextGeneration, ktorá je venovaná výrazným mladým talentom,“ spresnila Kovalčik s tým, že festival pokračuje tiež v minuloročnej novinke v podobe Majstrovských kurzov Eugena Suchoňa, ktoré sa uskutočnia v Pezinku. Festival potrvá do 6. augusta.













